Kodėl Renkasi Kondensatas Ant Plastikinių Langų?

Sveiki, mieli skaitytojai! Ar kada pastebėjote, kaip ryte ant jūsų plastikinių langų susidaro lašai? Drėgmės kondensacija ant langų – tai problema, su kuria susiduria dauguma žmonių, gyvenančių Lietuvoje ir net tik. Būtent apie tai ir bus šis straipsnis – apžvelgsime, kodėl ant plastikinių langų susidaro nereikalinga drėgmė ir kodėl tai neturėtų būti ignoruojama. Pateiksime aiškius ir paprastus paaiškinimus, kad kiekvienas galėtumėte ne tik suprasti šios problemos esmę, bet ir išmokti, kaip su ja kovoti. Straipsnis yra pritaikytas visiems – nuo jaunų šeimų, kurie ką tik įsikūrė naujuose būstuose, iki senjorų, besirūpinančių savo amžinąją pirtimi kaime. Reiksme yra suteikti jums žinias, kurios padės išsaugoti jūsų namus šiltus ir jaukius, o svarbiausia – sveikus gyventi. Todėl kviečiame skaityti toliau ir sužinoti, kaip išvengti kondensacijos ant plastikinių langų nepatiriant didelių išlaidų, kurios, žinoma, gali variuoti priklausomai nuo problemos masto ir pasirinktų sprendimo būdų, tačiau dažniausiai neviršija keliasdešimties iki kelių šimtų eurų.

Kas yra kondensatas ir kaip jis susidaro

Kondensatas yra vandens lašeliai, kurie susiformuoja ant paviršių. Tai vyksta, kai drėgnas šiltas oras liečiasi su žymiai vėsesniu paviršiumi, pavyzdžiui, su stiklo lango šiuolaikiniuose namuose. Dažniausiai kondensatas ant langų stebimas ankstyvą rytą ar vėsiais vakarais, kai išorės temperatūra krinta, o vidaus – išlieka aukštesnė.

Plastikiniai langai, dėl savo šilumos izoliacinių savybių ir sandarumo, dažnai tampa kondensato susidarymo vieta. Kai šilumos izoliacijos efektas yra stiprus, viduje susikaupęs šiltas ir drėgnas oras negali ištrūkti laukan, todėl susiduria su šaltu stiklo paviršiumi ir kondensuoja. Tai dažnas reiškinys šaltuoju metų laiku, kai namuose šildymo dėka palaikoma komfortiška temperatūra.

Kondensato problema yra svarbi ne tik dėl estetinių priežasčių ar dėl nepatogumų, kurie atsiranda, kai ant langų susidaro vandens lašai. Ilgalaikis kondensato buvimas gali sukelti pelėsio ir grybelinių susirgimų atsiradimą, kurie kenkia tiek pastatų konstrukcijoms, tiek žmonių sveikatai. Dėl to siekiama įvairiais būdais mažinti kondensato susidarymą, pavyzdžiui, gerinant vėdinimą ar naudojant drėgmės sugeriančius produktus.

Nors tiksliai nustatyti, kiek kainuoja kondensato mažinimo sprendimai, yra sudėtinga dėl įvairių rinkoje esančių produktų ir jų įvairovės, galima kalbėti apie bendrą kainų tendenciją. Paprasti sprendimai, pavyzdžiui, drėgmę sugeriančios juostelės ar granulės, gali kainuoti vos keletą eurų, o sudėtingesnės sistemos, skirtos namų vėdinimui ar oro sausinimui, gali kainuoti nuo šimto iki kelių tūkstančių eurų.

Svarbu pažymėti, kad kondensato susidarymo prevencija prasideda nuo namų projektavimo stadijos, kur svarbu teisingai apskaičiuoti būsimos būsto šilumos izoliacijos lygį ir vėdinimo poreikius. Jau esamuose pastatuose, galima teikti pirmenybę tokiems sprendimams kaip taisyklingas kambarių vėdinimas, saugios oro cirkuliacijos užtikrinimas ir patalpų drėgmės lygio kontroliavimas.

Priežastys, kodėl ant plastikinių langų susidaro kondensatas

Šlapimas ant langų – tai problema, kuri gali atsirasti kiekvienoje namų ar biuro patalpoje. Svarbu suprasti, kodėl ant plastikinių langų susidaro kondensatas, kad galėtume tinkamai spręsti šią nemalonią situaciją. Žemiau pateikiame pagrindines šios būklės atsiradimo priežastis.

Per didelė patalpų drėgmė

Drėgnas oras lengvai kondensuojasi ant šaltų paviršių. Tai yra viena dažniausių priežasčių, kodėl ant langų atsiranda vandens lašai. Drėgmės kaupimasis patalpose dažnai siejamas su įvairiomis kasdienėmis veiklomis, pavyzdžiui, maisto gaminimu, skalbimu arba vonios kambaryje maudantis.

Prastas vėdinimas

Jei patalpoje nėra pakankamo oro apykaitos, drėgmės lygis pakyla, o tai sudaro puikias sąlygas kondensato susidarymui ant langų. Todėl būtina reguliariai vėdinti patalpas, ypač po to, kai naudojame vandenį arba kai patalpa yra pilna žmonių.

Temperatūros skirtumas tarp vidinės ir išorinės stiklo pusės

Kondensatas ant langų įprastai susidaro žemėjant išorės temperatūrai. Šis reiškinys yra dėl temperatūros skirtumo tarp šalto oro už lango ir šilto oro patalpoje. Šiluma iš patalpos susiduria su šaltu stiklo paviršiumi, ir kaip rezultatas, drėgmė kondensuojasi.

Būsto šilumos izoliacijos problemos

Langai yra vieni iš dažniausių šilumos nuostolių taškų namuose. Jeigu jie netinkamai izoliuoti arba seni, šiluma iš patalpų bus greičiau prarasta. Tai sukuria dar didesnį temperatūros skirtumą tarp viduje ir išorėje esančio oro, dėl ko ant stiklo susidaro kondensato lašai.

Kondensato problemą galima mažinti pasirūpinus geresniu namų izoliacijos lygiu, reguliariai vėdinant patalpas ir naudojant drėgmės surinkėjus ar oro džiovintuvus. Taip pat svarbu stebėti ir palaikyti optimalų patalpų drėgmės lygį, kuris paprastai turėtų būti maždaug nuo 30% iki 50%.

Atkreipiant dėmesį į aukščiau išvardintas priežastis ir imantis veiksmų jas šalinti, galima ženkliai sumažinti kondensato susidarymo ant plastikinių langų problemą. Vis dėlto, jei problema išlieka, gali tekti pasikonsultuoti su specialistais, kurie išnagrinėtų namų izoliaciją arba patį langų efektyvumą.

Kondensato susidarymo pasekmės

Dažnai namų aplinkoje susiduriame su kondensato susidarymu, ypač šaltuoju metų laiku. Tačiau tik nedaugelis žino, kodėl šis nepageidaujamas reiškinys nusipelno mūsų dėmesio ir kaip jis gali neigiamai paveikti mūsų buities aplinką bei sveikatą. Kondensatas – tai drėgmės lašai, susidaro ant šaltų paviršių, kai šilta oras kontaktuoja su šaltesniu paviršiumi, pvz., langų stiklais ar sienomis, ir vėsta iki rasos taško. Šiame straipsnyje aptarsime svarbiausias kondensato susidarymo pasekmes ir pateiksime praktinius patarimus, kaip su jomis kovoti.

 • Pelėsio augimas: Tai viena iš labiausiai paplitusių kondensato pasekmių. Drėgnose vietose, kur kaupiasi kondensatas, susidaro idealios sąlygos pelėsių bei grybų augimui. Pelėsis ne tik gadina interjerą, bet ir kenkia sveikatai, nes kvėpavimo sistemos susilpnėjimas gali sukelti alergijas ar astmos priepuolius.
 • Langų tinkamumo sumažėjimas: Laikui bėgant kondensatas gali pakenkti langų sandarikliams ir rėmams, o tai leidžia šaltam orui patekti į vidų ir sukuria šaltas zonas net ir gerai šildomuose namuose. Šis reiškinys ne tik mažina gyvenamosios erdvės komfortą, bet ir didina šildymo sąnaudas.
 • Medienos ir kitų apvado medžiagų pūdimas: Kondensatas gali sukelti ir fizinius pažeidimus konstrukcijoms. Pavyzdžiui, medienos rėmai ar grindys gali pūti ir deformuotis, o tai reikalauja papildomų remonto darbų bei išlaidų.

Veiksmai kondensato susidarymo prevencijai

Žinoma, svarbiausia nėra problemos identifikavimas, bet veiksmingos jos sprendimo strategijos. Kondensato kontrolės aspektu yra keletas būdų, kaip sumažinti jo atsiradimą ir neigiamą poveikį:

 • Ventiliacija: Darni namų vėdinimo sistema gali padėti kontroliuoti ir mažinti kondensato kaupimąsi. Reikėtų reguliariai vėdinti patalpas, ypač dušo metu arba kepant.
 • Stiklo paketų keitimas arba papildymas: Seni vieno stiklo langai yra viena iš dažniausių vietų, kur susidaro kondensatas. Modernūs stiklo paketai sumažins šilumos netekimą ir modernizuoti langai padės išvengti drėgmės kaupimosi.
 • Drėgmės surinkėjai ir oro sausintuvai: Šie prietaisai gali padėti palaikyti optimalų drėgmės lygį namuose, ypač žiemą, kai vidinis oro drėgnumas natūraliai kyla dėl mažesnio vėdinimo.
 • Aukštesnė kambarys temperatūra: Kondensatas dažniau susidaro šaltesnėse patalpose. Laikant pastoviai šiltesnę temperatūrą, gali būti išvengta kondensato susidarymo ant sienų ir langų.

Tikslaus kondensato problemos sprendimo kainos nustatyti negalima, nes tai priklauso nuo daugybės veiksnių: individualių namų sąlygų, pasirinktų sprendimo būdų ir jų kompleksiškumo. Vis dėlto, kiekvienas investuotas euras į namų oro kokybės gerinimą yra ilgalaikis investicija į jūsų ir jūsų šeimos sveikatą bei gyvenimo komfortą.

Kaip išvengti kondensato ant plastikinių langų

Susidūrus su kondensato susidarymo problema ant plastikinių langų, svarbu suprasti, kad tai yra patalpų mikroklimato nesuderinamumo su langų termiškai neizoliuotomis savybėmis rezultatas. Svarbu, kad namuose būtų palaikoma optimali oro drėgmė ir temperatūra, o taip pat – tinkama ventiliacija. Šiame straipsnyje aptarsime keletą praktiškų patarimų, kaip sumažinti ar netgi visiškai išvengti kondensato ant plastikinių langų.

Patalpų vėdinimas

Reguliarus patalpų vėdinimas yra vienas svarbiausių veiksmų kovojant su kondensatu. Būtina bent kelis kartus per dieną trumpam atverti langus arba naudoti rekuperacinės vėdinimo sistemas, kurios užtikrina nuolatinį gaivaus oro įsrautą nesugadindamos šilumos balanso patalpoje.

Oro drėkintuvų ir džiovintuvų naudojimas

Jei pastebite, kad patalpose oro drėgmė yra per didelė, gali padėti oro džiovintuvai. Juos galima įsigyti buitinės technikos parduotuvėse, o kainos labai įvairios priklausomai nuo įrenginio funkcijų ir galingumo. Jei problema atvirkščia – patalpose oras per sausas – tuomet galima naudoti oro drėkintuvus, kurie taip pat padeda palaikyti optimalią drėgmę.

Langų šiltinimo galimybės

Kondensato susidarymą gali lemti ir per mažas langų termiškas varžumas – tai ypač aktualu senesnių statybų namuose. Jei plastikiniai langai nėra pakankamai šilti, galite pasidomėti papildomu jų šiltinimu. Tai gali būti atliekama naudojant specialias tarpines arba ant langų uždėjant papildomas šilumą izoliuojančias plėveles.

Kiti būdai kontroliuoti patalpų drėgmę

 • Ventiliuokite vonios kambarį ir virtuvę ypač intensyviai, nes būtent čia drėgmės lygis yra didžiausias.
 • Perišvirkškite kambarinių augalų žemę, nes ji gali tapti papildomu drėgmės šaltiniu.
 • Patikrinkite namų izoliaciją – šilumos nuostoliai per sienas, stogą ar grindis gali prisidėti prie didesnės drėgmės susidarymo namuose.
 • Naudojant termometrus ir higrometrus galite tiksliai sekti temperatūros ir drėgmės rodiklius patalpose, taip lengviau nustatytumėte, ar reikalingi papildomi veiksmai drėgmės mažinimui.
 • Neleiskite drabužių džiūti patalpų viduje, jeigu tai įmanoma, nes džiūstantys drabužiai išskiria drėgmę į orą.

Kiekvienas namų turėtojas gali pritaikyti šiuos sprendimus priklausomai nuo savo poreikių ir namų sąlygų. Svarbu nepamiršti, kad geriausias rezultatas pasiekiamas, kai visi šie patarimai yra naudojami kartu, o ne atskirai. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į pastato ar patalpų ypatybes ir įvertinti, ar nėra kitų priežasčių, galinčių lemiamai įtakoti kondensato susidarymą.

Kada kreiptis pagalbos į specialistus

Dažnai gyvenant šiuolaikiniuose namuose gali atsirasti kondensato problema. Tai ypač aktualu rudenį ar žiemą, kai skirtumas tarp viduje esančio šilto oro ir šalto stiklo lango paviršiaus sukelia drėgmės kaupimąsi ant langų. Tai ne tik pablogina vizualinį būsto vaizdą, bet ir gali lemti pelėsio atsiradimą, kuris kenkia tiek žmonių sveikatai, tiek patalpų būklei. Tačiau ne visuomet aišku, kada galima susidoroti su šia problema patiems, o kada reikia kreiptis į profesionalus.

Situacijos, kada geriau rasti specialistą

 • Jeigu pastebite, kad kondensatas susidaro ne tik ant stiklo, bet ir ant stiklo paketo rėmelio ar aplink jį, tai gali būti signali, kad langų sandarumas prastėja.
 • Jei nesate tikri, kokias priemones imtis norint sumažinti drėgmės susidarymą, ir pastangos ventiliuoti patalpas ar naudoti drėgmę sugeriančias priemones neduoda rezultatų.
 • Kai kondensato problema yra nuolatinė ir atsiranda ne tik ekstremaliomis oro sąlygomis.
 • Jeigu lango paketas yra senas ir manote, kad gali reikėti jį keisti ar atnaujinti.

Kai susiduriate su tokiomis situacijomis, vertėtų pagalvoti apie specialistų pagalbą. Profesionalai gali partneriai pasiūlyti ilgalaikius sprendimus, tokius kaip nauji stiklo paketai, specialios ventiliacijos sistemos ar net langų rėmų keitimą, kas ne tik sumažins ar visiškai pašalins kondensato susidarymą, bet ir padės taupyti šilumą, o tai ilgainiui atsipirks per mažesnes šildymo sąskaitas.

Kaip rasti patikimą meistrą

Ieškant stiklo paketų keitimo ar gerinimo paslaugų teikėjo, svarbu atlikti kruopštų pasirinkimą. Rekomenduojama rinktis tik patikrintus meistrus, kurių paslaugas rekomenduoja draugai ar šeimos nariai. Taip pat galima ieškoti meistrų internete, skaitant klientų atsiliepimus ir įvertinimus. Verta susisiekti su keliais paslaugų teikėjais, paklausti apie jų patirtį, galimybę apžiūrėti darbus vietose ir, žinoma, paslaugos kainą.

Kokių paslaugų galima tikėtis

Profesionalūs meistrai turėtų būti pasiruošę ne tik pakeisti sugedusius lango elementus, bet ir pasiūlyti papildomas paslaugas. Tarp jų gali būti:

 • Detali lango būklės apžiūra ir gedimų nustatymas.
 • Stiklo paketų keitimas ar sandarumo atnaujinimas.
 • Rekomendacijos dėl patalpų ventiliavimo gerinimo.
 • Išsamios konsultacijos dėl kondensato susidarymo priežasčių ir prevencijos.

Nepaisant to, kad įvairių paslaugų kainos gali labai skirtis, remiantis rinkos tyrimais, galima sakyti, kad stiklo paketo keitimo kaina Lietuvoje gali svyruoti nuo keliasdešimties iki kelių šimtų eurų. Svarbu atsiminti, kad kaina priklausys nuo lango dydžio, stiklo tipo ir papildomų pasirinkimų, tokių kaip garso izoliacija ar UV spindulių filtravimas, todėl prieš priimant sprendimą verta apsvarstyti visus aspektus ir išsirinkti jiems atitinkančią paslaugą.

Kondensatas ant plastikinių langų: ką reikia žinoti?

Plastikiniai langai yra populiarus pasirinkimas daugelyje namų dėl jų šilumos izoliacinių savybių ir ilgaamžiškumo. Tačiau kartais naujai įstatyti ar esami plastikiniai langai gali susidurti su kondensato problema. Šiame straipsnyje atsakysime į kai kuriuos dažniausiai susiduriamus klausimus apie kondensatą ant plastikinių langų ir pateiksime naudingos informacijos, kaip su ja tvarkytis.

Ar normalu, kad naujai įstatyti plastikiniai langai turi kondensato?

Visų pirma, svarbi informacija visiems, kurie susiduria su kondensatu ant naujų langų: tai gali būti visiškai normalu. Kondensatas atsiranda, kai šiltas oras susiduria su šalto paviršiaus, pavyzdžiui, stiklo, langų. Tačiau, jeigu kondensatas išlieka nuolat ir manote, kad tai nėra įprasta, verta pasitarti su montuotojais ar langų gamintojais.

Kaip ilgai gali trukti kondensatas ant langų po atliktų prevencinių priemonių?

Kondensato trukmė ant langų po prevencinių priemonių gali skirtis atsižvelgiant į daugybę veiksnių, tokių kaip patalpos vėdinimas, oro drėgnumas ir išorės bei vidaus temperatūrų skirtumas. Efektyvios vėdinimo sistemos ir tinkamas patalpų šildymas gali padėti sumažinti ar visiškai pašalinti šią problemą.

Kokie veiksmai padeda išvengti kondensato susidarymo?

 • Reguliarus patalpų vėdinimas, ypač po drėgnų veiklų, pavyzdžiui, maudymosi ar virimo.
 • Naudoti drėgmės surinkėjus ar oro džiovintuvus, ypač žiemą, kai oro drėgnumas patalpose gali smarkiai išaugti.
 • Langų termoizoliacinių savybių pagerinimas, jeigu pastebima, kad jie yra netinkami.

Papildomos priemonės, kaip antai šilumos izoliuoti užuolaidų naudojimas ar aukštesnė kambario temperatūra taip pat gali padėti mažinti kondensato susidarymą ant langų, tačiau tai turėtų būti vertinama atsargiai, nes per didelis šildymas gali neigiamai paveikti mūsų energijos sąnaudas.

Pabaigos žodis: svarbu suprasti, kad kondensatas ant plastikinių langų gali būti susijęs su įvairiais veiksniais, todėl ieškoti sprendimo reikia atsižvelgiant į individualią situaciją. Tinkami vėdinimo įpročiai ir patalpų priežiūra yra raktas į šios problemos sprendimą.

Kondensatas ant plastikinių langų: priežastys ir sprendimai

Dažnas langų kondensato susidarymas gali sukelti ne tik nepatogumus namuose, bet ir ilgalaikes neigiamas pasekmes, tokių kaip pelėsio atsiradimas ar medžiagų pūdymas. Tinkama priežiūra ir prevencinės priemonės gali padėti kontroliuoti šią problemą. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kodėl kondensatas formuojasi ant plastikinių langų ir kokie yra efektyviausi būdai su šia problema susidoroti.

Kondensato susidarymo priežastys

Kondensatas ant langų atsiranda, kai drėgnas oras liečiasi su šaltesniu paviršiumi, pavyzdžiui, langų stiklu. Tai dažniausiai nutinka šaltuoju metų laiku, kai lauko temperatūra yra žymiai žemesnė nei patalpos viduje. Didelė drėgmė patalpose taip pat gali prisidėti prie šio reiškinio, ypač jeigu yra prasta ventiliacija ar namuose vykdomos veiklos, kurios sukelia drėgmės kaupimąsi, tokios kaip maisto virimas ar drabužių džiovinimas viduje.

Prevencijos ir problemos sprendimo būdai

 • Periodiškas patalpų vėdinimas, ypač po drėgmės gamybos veiklų.
 • Drėgmės surinkėjų naudojimas.
 • Šildymo sistemos palaikymas tam tikroje temperatūroje, kuri užtikrintų pastovų šilumos paskirstymą.
 • Vidinių langų palangių izoliacijos tikrinimas ir atnaujinimas.
 • Specialiųjų oro džiovintuvų naudojimas, ypač didesnėms patalpoms.

Visos šios priemonės skirtos sumažinti drėgmės kiekį patalpose ir užkirsti kelią kondensato susidarymui ant langų. Svarbu pasirinkti tinkamą sprendimo būdą, atsižvelgiant į individualias gyvenamojo būsto sąlygas.

Kainų aspektas

Investicija į tokias priemones kaip drėgmės surinkėjus ar oro džiovintuvus priklauso nuo įrenginių tipo ir funkcijonalumo. Rinkoje galima rasti pačių įvairiausių variantų tiek ekonominės, tiek prabangesnės klasės įrangos, kurių kainos gali svyruoti. Renkantis šių prietaisų modelius, svarbu įvertinti, kokia priemonė būtų efektyviausia konkrečiai situacijai ir kokį ilgalaikį sprendimą ji galėtų pateikti. Taip pat nepaisant pradinės kainos, svarbu atsiminti, kad teisingai pasirinktos ir naudojamos priemonės ilgainiui padeda sutaupyti šildymo išlaidas ir apsaugoti namų interjerą. Nors tikslų priemonių kainodarą nurodyti įmanoma tik atlikus rinkos analizę ar konsultavusis su ekspertais, verta žinoti, kad būtent kokybiškos ir ilgaamžės priemonės ilgainiui yra ekonomiškiausias pasirinkimas.

Galima daryti prielaidą, kad tinkama patalpų priežiūra ir prevencijos priemonių taikymas yra būtinas, siekiant išvengti kondensato problemų. Ji padeda ne tik užtikrinti komfortą ir šilumą namuose, bet ir saugoti namų aplinką nuo neigiamų pasekmių. Kuo anksčiau bus imtasi veiksmų, tuo mažiau tikėtina, kad ateityje susidursite su rimtomis šių problemų pasekmėmis.